مومیایی یک بچه ماموت!

File:Lyuba.jpg

 

لیوبا نام یک بچه ماموت است که نزدیک ۴۰٬۰۰۰ سال پیش در سن یک ماهگی مُرد. لیوبا به احتمالی بهترین و سالم‌مانده ترین ماموت مومیایی در جهان است.

مومیایی این بچه ماموت در ماه مه سال ۲۰۰۷ میلادی توسط یک شکارچی گوزن در مناطق قطبی روسیه پیدا شد. نام آن «لیوبا» گذاشته شد که کوچک شده‌ی واژه «لیوبف» به معنای «عشق» در زبان روسی است.

وزن این ماموت در هنگام یافت شدن ۵۰ کیلوگرم بود و طولی برابر ۸۵ سانتی‌متر داشت. اندازه آن از خرطوم تا سر به ۱۳۰ سانتی‌متر می‌رسید که طول آن را برابر با طول یک سگ بزرگ‌جثه می‌کرد.

گمان بر این می‌رود که لیوبا به دلیل خفگی در گِل جان سپرده باشد. در هنگام مرگ، لیوبا به همراه گروه خود در حال گذر از بستر رودخانه‌ای بودند که به دلیل جثه کوچک، او فرصت بیرون آوردن خود از گل‌ها را پیدا نمی‌کند و به درون آن کشیده می‌شود. مرگ در درون گل‌ها اندام‌های درونی لیوبا را به خوبی نگهداری کرده است و دانشمندان حتا توانسته‌اند بازمانده شیر درون معده لیوبا را که از مادر نوشیده بود، شناسایی کنند. پوست و اندام‌های لیوبا همگی در وضعیتی عالی باقی مانده‌اند.

مومیایی لیوبا تاکنون در نمایشگاه‌ها و موزه‌های تاریخ طبیعی متعددی در سراسر جهان به نمایش گذشته شده است.

/ 4 نظر / 78 بازدید
کیمیا کاویانی

خانم موسوی لطفا به وبلاگم سر بزنید ، مطالبشو بخوونید و برایم نظر بگذارید . computerclass6.blogfa.com باتشکر ، کیمیا کاویانی

نیلوفر

مگه اون زمان ماموت ها کسی بود که مومیایی کنه؟[متفکر]

تارا

بسیا بسیار جالب و خواندنی است

نیلوفر

این ماموت چرا گوش نداره؟