همه چیز جات!

 
نویسنده : - ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢۱
 

سر کلاس های علوم زیاد پیش می آید که بچه ها ماجراهای عجیب و غریب تعریف کنند. از جمله ماجرای پایان جهان در سال 2012. شاید بیش از دو سال باشد که بچه ها سر کلاس اشاره هایی هیجان زده به پایان جهان در سال 2012 می کنند اما من اجازه بحث در این باره را به آنها نداده بودم. چون خودم مشکلی با پایان جهان ندارم هیچوقت هم انگیزه ای برای پیگیری این بحث نداشتم. اما این روزها که در حال نزدیک شدن به تاریخ مورد بحث هستیم هر روز ادعاهای جدید تر و عجیب تری می شنوم و همه هم برای مستدل نشان دادن ادعاهایی که به زبان می آوردند می گویند: « میگن ناسا گفته!»

من هم سری به سایت ناسا زدم تا ببینم درباره پایان جهان دانشمندان ناسا چه نظری دارند. پس از خواندن این مطلب:

 http://www.nasa.gov/topics/earth/features/2012.html

 که نظر دانشمندان ناسا درباره پایان جهان است تصمیم گرفتم که مطلبی که خوانده بودم را برای دانش آموزانم سر کلاس بخوانم و خواندم. اگر روی ادامه مطلب در پایان این نوشته کلیک کنید خلاصه و ترجمه لینک بالا را می توانید مطالعه کنید.


آیا زمین در خطر است؟ دنیا قرار نیست تمام شود. دانشمندان هیچ خطری که با سال 2012 همرا شده باشد را نیافته اند. این داستان از آنجا آغاز شد که گفته می شد یک سیاره در حال حرکت به سوی زمین است و قرار است با آن برخورد کند. ابتدا پیش بینی میشد که وقوع این فاجعه در ماه می سال 2003 باشد اما وقتی هیچ اتفاقی در سال 2003 نیفتاد، این تاریخ به دسامبر 2012 منتقل شد و با پایان یکی از دوره های تقویم مایایی های باستان در انقلاب زمستانی، مرتبط شد. اما همانطور که پایان یافتن تقویم ما در 29 اسفند به معنای متوقف شدن زمان نیست، تقویم مایایی ها هم قرار نیست که پس از 21 دسامبر 2012 پایان یابد. این تاریخ تنها پایان یک دوره بلند مدت است و همانطور که تقویم ما دوباره از 1 فروردین آغاز می شود، تقویم مایایی ها هم یک دوره بلند مدت دیگر را آغاز می کند. گفته شده است که ناسا از 23 دسامبر تا 25 دسامبر قرار است پیش بینی کرده است تاریکی کامل خواهیم داشت. اما ناسا به هیچ وجه چنین پیش بینی نکرده است؛ نه ناسا و نه هیچ سازمان علمی دیگر.

در هر دسامبر زمین و خورشید و مکان تقریبی مرکز کهکشان، در یک راستا قرار می گیرند. این پدیده یک رویداد سالانه است که پیامد خاصی ندارد. شایعات اینترنتی وجود دارد مبنی بر اینکه قرار است یک سیاره به زمین برخورد کند. این ادعا ها هیچ پایه و اساسی ندارند. اگر این سیاره واقعی بود و قرار بود که در راستای برخورد به زمین در سال 2012، حرکت کند، دانشمندان باید رد آن را حداقل از دهه گذشته می گرفتند و همینطور باید تا کنون این سیاره با چشم غیر مسلح رویت می شد.

زمین همواره در معرض برخورد انواع شهاب سنگ ها و دنباله دارها بوده است. گرچه برخوردهای بزرگ کمی رخ داده است. آخرین برخورد بزرگی که منجر به انقراض دایناسورها شد به 65 میلیون سال قبل برمی گردد. امروزه ناسا پروژه ای به نام نگهبانی فضا را انجام می دهد که در آن به دنبال اجرام بزرگی در نزدیکی زمین را که در راستای برخورد به زمین حرکت می کنند را رصد می کند. منجمان ناسا هیچ خطری از نزدیک شدن یک سیارک بزرگ به اندازه ای که ملیون ها سال پیش به زمین برخورد کرد را مشاهده نکرده اند.  چیز بزرگی که بخواهد در سال 2012 به زمین برخورد کند گزارش نشده است.

فعالیت های خورشیدی یک چرخه منظم دارند که معولا در هر 11 سال یکبار به اوج خود می رسد. در زمان های نزدیک به اوج این فعالیت ها، زبانه های خورشید می توانند باعث در ارتباطات ماهواره ای تداخل های ایجاد کنند. گرچه هیچ خطر ویژه ای در سال 2012 از سوی طوفان های خورشیدی وجود ندارد.