همه چیز جات!

دور کجاست؟
نویسنده : - ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱٩
 

اصطلاح دور ریختن زباله ها کمی آدم را به اشتباه می اندازد. چون کسی نمی گوید که منظور از این دور ریختن چی است؟ یا اصلا این دور کجاست که زباله ها را قرار است آنجا بریزیم.

متاسفانه این دور خیلی هم دور نیست. همین نزدیکی هاست. همینجا توی رودخانه های شهر ما، توی کوهستان شهر ماست.  این دوراصلا دور نیست چون همه جا پر از زباله و ظرف های یکبار مصرف و پلاستیک است. همه جا آلوده است. هر روز در خانه های ما تعداد زیادی نایلون و قوطی پلاستکی و تعداد زیادی زباله های دیگر توی سطل زباله ریخته می شود. اما این زباله ها کجا برده می شود؟ تا کجا می توان زباله ها را دور ریخت؟ فکر می کنید شهرداری این همه زباله را چکار می کند؟ کجا می برد؟ این دور یک جایی همین نزدیکی هاست!

کمترین کاری که می توانیم انجام بدهیم این است که تا جایی که می توانیم زباله های کمتری تولید کنیم. می توانیم کیسه های پارچه ای همراه خودمان داشته باشیم تا خریدهایمان را در آن بگذاریم. یا می توانیم تا جایی که می توانیم از فروشنده ها کیسه نایلونی قبول نکنیم و خریدهایمان را در کیفمان بگذاریم. می توانیم از سفره ها و ظرف های یکبار مصرف کمتر استفاده کنیم.