همه چیز جات!

چشم انسان هم عدسی دارد!
نویسنده : - ساعت ٧:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠
 

چشم انسان هم یک عدسی دارد و می تواند تصویر اجسام را بر روی یک پرده تشکیل دهد. تصویری که روی پرده تشکیل می شود یک تصویر وارونه است! این مدلی از ایجاد شدن یک تصویر در چشم است.

 

 

سلول های عصبی در چشم، پیام های ایجاد شده بر روی این پرده را به مغز می برند و مغز هم اول آن را سر و ته می کند و بعد تفسیر می کند و به ما اطلاع می دهد که چی داریم می بینیم! این اتفاق خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی سریع می افتد! گاوچران

 

حالا اگر چشمی مشکل داشته باشد و عدسی آن نتواند کارش را به خوبی انجام دهد یک عدسی دیگر در بیرون چشم به کمک آن می آید. این عدسی عینک نام داردیول

در این تصویر دو نوع عدسی را می بینید که به کمک عدسی چشم می ایند تا تصویر درست بر روی پرده ی چشم تشکیل شود!

lens


 
 
 
نویسنده : - ساعت ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٦
 

عدسی می تواند نور را در نقطه ای به نام کانون جمع کند. این فاصله برای عدسی های مختلف یکسان نیست.  فاصله عدسی تا کانون آن را فاصله کانونی می نامند. هرقدر فاصله کانونی یک عدسی کمتر باشد یعنی آن عدسی قوی تر است. 

عینک طبی و ذره‌بین و لنز دوربین‌های عکاسی و دوربین دوچشمی همه با عدسی ساخته شده اند. 


 
 
منشور!
نویسنده : - ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٦
 

جسمی است از جنس بلور یا جنسی دیگر که نور پس از عبور از آن تجزیه می‌شود.

قطرات باران هم مانند منشور نور آفتاب را تجزیه می کنند و رنگین کمان می سازند:

طیف نور رنگ هایی است که پس از تجزیه نور دیده می شود.


 
 
آبگرمکن خورشیدی و اجاق خورشیدی!
نویسنده : - ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٦
 

ما امروز و دیروز با یک عدسی نور را کانونی کردیم. یعنی نور را در یک نقطه جمع کردیم. البته ما این کار را نکردیم بلکه یک عدسی که شکل عدس است این کار را انجام داد! عدسی می تواند نور را از خود عبور دهد و آن را در یک نقطه خاص  - که به آن کانون عدسی می گویند - جمع کند. 

کوره آفتابی هم همین کار می کند. یعنی نور را در یک نقطه جمع می کند و در آن نقطه گرما ایجاد می کند. اما نور در کوره آفتابی از چند سطح فرورفته "بازتاب" می شود و از آن نمی گذرد. این سطح بازتاب کننده می تواند آینه یا یک فلز براق باشد.

اینجا می توانید چند تصویر از کاربرد کوره آفتابی ببینید:

 

 

 

solar cooker details

کوره آفتابی فقط در روزهای آفتابی کار می کند. پس همیشه نمی توان از آن استفاده کرد. قبل از استفاده از کوره آفتابی باید چند ساعت آن را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار داد. بعد از آماده شد این کوره مثل یک فر، حسابی داغ است و می توان غذا را برای پخت در آن قرار داد. اما حسابی باید مراقب دست خود باشیم تا نسوزد! 

 

این هم طرح هایی برای نشان دادن آبگرمکن خورشیدی!


من از این سایت ها برای نوشتن این مطلب کمک گرفتم:

http://www.maggiesovenservices.co.uk/solar-ovens/

http://www.conserve-energy-future.com/DIY-SolarPanelCooker.php


 
 
مخلوط ها!
نویسنده : - ساعت ٤:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٢
 

مخلوط ها مثل اقوام هستند. مثل قبیله هایی هستند که با صلح و آرامش کنار هم زندگی می کنند. آنها در کنار هم زندگی می کنند اما کاری به کار هم ندارند! 

بیشتر مواد در اطراف ما مخلوط و ترکیبند. ترکیب ها معمولا در نتیجه یک تغییر شیمیایی به وجود می آیند. اما مخلوط ها این طور نیستند. 

مثلا هوا یک مخلوط است. خون هم همینطور. مثلا فولاد یک مخلوط است. چدن هم همینطور و همچنین طلایی که به عنوان زیور آلات استفاده می شود! طلای خالص، نرم و شکننده است. برای همین به آن مس اضافه می کنند تا انعطاف پذیر بشود و کمی هم محکم شود. به نظر شما محلول شکر در آب هم یک مخلوط است؟ دیگر چه مخلوطی را در اطراف خودتان می شناسید؟ 


 
 
نور شمالگان!
نویسنده : - ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٩
 

این نور است! نور شمالگان! که از اتفاق شب ها فقط دیده می شود! ان هم نه همه ی شب ها! بعضی شب ها. 

این نور را ساکنان شمالی سیاره زمین می توانند ببینند. و قدیم تر ها آنها فکر می کردند که این ارواح گذشتگان آنهاست که در آسمان ظاهر شده است!

به نظر شما این نور یک منبع طبیعی نور است یا مصنوعی؟


 
 
 
نویسنده : - ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱۳
 

باد

باد

باد

باد 

مى وزد

شاد

شاد

شاد

شاد

مى وزد

من

من

من

من

مى روم

تا

تا

تا

تا 

اسمان

من

من

من

من

من کى ام؟!

قا

قا

قا

قا

قاصدک!